Przegląd rynku biurowego w Trójmieście.

administrator 19 marca 2020

RYNEK BIUROWY 2020 ROK

Można to nazwać trójmiejskim fenomenem. Nikt nie spodziewał się, że w takim tempie nowe powierzchnie biurowe będą wchłaniane przez najemców. Niemal wszystko, co pojawi się na Trójmiejskim rynku biurowym zostaje albo zarezerwowane lub wynajęte. Pierwsze półrocze z wynikiem 17 400 metrów kwadratowych na rynku podażowych równoważyło się z popytem na 16 300 metrów kwadratowych. Największe inwestycje to biurowiec Heweliusz z 10 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni biurowej, Garnizon, biurowiec Hiro 5 tysięcy metrów kwadratowych i w Gdańsku Kokoszkach biurowiec Office Park z powierzchnią 2, 4 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Do końca roku przewiduje się pozyskanie około 50 tysięcy metrów kwadratowych nowej powierzchni biurowej. Tym samym Trójmiasto utrzymuje trzecie miejsce po Krakowie i Wrocławiu. Oba pierwsze regiony szczycą się ponad milionowymi powierzchniami biurowymi. Trójmiasto zamyka się powierzchnią biurową około 800 tysięcy metrów kwadratowych. Kiedy pęknie ten spodziewany milion nikt nie potrafi powiedzieć. Jednak przy tak dużej chłonności może to być już 2021 rok.

Zatrzymajmy się trochę przy Gdyni mocno odbiegającej od Gdańska, lidera na rynku biurowym.

Powierzchnia zasobów biurowych sięga około 161000 m2 powierzchni. W ostatnim czasie można zauważyć rosnące zainteresowanie rynkiem biurowym, a odpowiedzią na to są nowe inwestycje. Należy przyznać, że budowa kolejnych biurowców jest koniecznością, bo podaż ledwo podąża za popytem. Nowe powierzchnie biurowe zapewniają tak potrzebne wpływy z podatków dla miasta, ale co najważniejsze nowe miejsca pracy i w konsekwencji nowych mieszkańców. Zauważyć można, iż coraz częściej Gdynia staje się miastem pożądania różnych firm, które tu właśnie chcą się ulokować.

A co w najbliższym czasie powstanie w naszej pięknej Gdyni? W pierwszym kwartale 2020 roku oddany zostanie oddany biurowiec Chylonia Business Park o powierzchni około 2100 m2. Jednak największe inwestycje biurowe powstają w Redłowie. Tutaj do 2021 roku oddany zostanie kompleks biurowy o powierzchni 38, 4 tysiąca metrów kwadratowych. Kompleks ten składać się będzie z trzech wież o 10-ciu i 13–tu kondygnacjach i 2-dwu kondygnacyjnego parkingu podziemnego z 420 miejscami postojowymi. Kolejna inwestycja powstaje śródmieściu w okolicach Sea Towers. To Marina Office z 24 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni biurowej. To pięciokondygnacyjny budynek z 241 miejscami postojowymi w hali garażowej. To bardzo prestiżowe miejsce na mapie Gdyni. Kolejne miejsce pod budowę dwóch budynków biurowych o powierzchni około 14, 5 tysiąca m2 powstanie w miejscu wyburzonego Centrum Gemini. Powstają również mniejsze powierzchnie biurowe, tak bardzo poszukiwane przez różnego rodzaju najemców. Oto przykłady: Awanport, gdzie w budynku mieszkalno usługowym powstaną małe biura na parterze i pierwszym piętrze. U zbiegu ulic Świętojańskiej i Partyzantów kończona jest budowa biurowca Square z powierzchnią około 5 tysięcy m2. Zakończono też renowację szpecącego do niedawna budynku biurowego Fenix przy al. Zwycięstwa nieopodal Dealera Citroena z powierzchnią 2 tysięcy m2 powierzchni. W Orłowie przy al. Zwycięstwa powstaje kompleks trzech niewielkich budynków Orłowo Unique, z czego jeden będzie budynkiem biurowym. Tutaj już na ”pniu” sprzedane są te powierzchnie i zostały zaledwie wolne 4 lokale. W tym roku rozpoczęta zostanie budowa biurowca Officer o powierzchni 3200 m2 w miejscu, gdzie kiedyś była mała stacja CPN pomiędzy ulicami Świętojańską, Władysława IV i al. Piłsudskiego.

Nigdy dotąd w najbliższej historii Gdyni nie powstało i nadal powstaje nowoczesnej powierzchni biurowej do obecnie. Jak wyliczyłem to prawie 100 tysięcy nowej tak potrzebnej dla rozwoju Gdyni powierzchni biurowej.

Stawki najmu w trójmiejskiej aglomeracji to rząd wielkości 12 – 14 euro za metr kwadratowy. Mamy w swojej ofercie nową powierzchnię biurową w Gdyni, gdzie stawki za wynajem kształtują się na poziomie 11, 24 euro za metr kwadratowy.

Stopa pustostanów na dziś to poziom około 6%.

                                             Opracował Andrzej Kozłowski

RYNEK BIUROWY 2019 ROK.

Aglomeracja Trójmiejska 2019 – tu powierzchnia biurowa sięgnie niebawem jednego miliona metrów kwadratowych.

Może jeszcze nie w roku 2019 ale zapewne w 2020 roku powierzchnia biurowa w Aglomeracji Trójmiejskiej sięgnie bajeczną do niedawna wartość 1 000 000 m2. To doskonała wiadomość dla naszego regionu wskazująca na rosnące zainteresowanie rynku komercyjnego i nie tylko. Największym zainteresowaniem najemców i placem budowy deweloperskiej jest oczywiście Gdańsk z ponad 70% udziałem w dostępnej powierzchni biurowej. Gdynia, mimo, że plasuje się na drugim miejscu to 20% udział w dostępnej powierzchni daleko odbiega od lidera Trójmiejskiej Aglomeracji. O Sopocie nie wspominam, bowiem to miasto ma charakter kurortu, a znajdujące się tam biura stanowią jedynie kilka procent udziału w całym „torcie”.

Najwięcej nowoczesnych biurowców skupiające około 40% całej powierzchni biurowej w Trójmieście lokuje się wzdłuż alei Grunwaldzkiej na pograniczu Wrzeszcza i Oliwy z super wieżowcem Olivia Star w kompleksie Olivia Business Centre. Tam też powstają kolejne inwestycje jak kończąca się budowa Olivia Seve z 30 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni biurowej. W kompleksie Alchemia po drugiej stronie niebawem zakończy się budowa ostatniego biurowca Neon z 35 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Nowym w tym biurowcu to 1, 5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni handlowo – usługowej. Tuż nieopodal Skanska rozpoczęła budowę dwóch czternasto kondygnacyjnych biurowców z łączną powierzchnią około 48 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej. W miejscu dawnego budynku Chemii przy alei Grunwaldzkiej we Wrzeszczu powstają nowe dwa biurowce Officyna z powierzchnią biurową około 11 tysięcy metrów kwadratowych. Na terenach Nowego Gdańska powstaną dwa czternasto kondygnacyjne budynki biurowe o 23 tysiącach metrów powierzchni każdy.

A co w sąsiedniej Gdyni? Największym skupiskiem biur w Gdyni jest ciąg przy ulicy Łużyckiej Łużycka Office Park, kompleks Tensor, Łużycka Plus w połączeniu z dwoma biurowcami Saniporu. W tym zagłębiu koncentruje się ponad 30% całej powierzchni biurowej. Jednak pomału rewitalizowane tereny w okolicach Nabrzeża Prezydenta zmienią swoje oblicze i ta okolica może stać się nowym centrum biznesowym Gdyni z nowoczesnymi biurowcami wzdłuż ulicy Waszyngtona. Mam na myśli tu Firmę Vastint Poland realizującą już wielofunkcyjny kompleks Gdynia Waterfront.

Są też ciekawe tereny w centralnej części Gdańska ze starymi niewielkimi biurowcami. To te lokalizacje mogą stać się w niedalekiej przyszłości zainteresowaniem inwestorów na rozbudowę i modernizację istniejących zasobów biurowych oraz nowe inwestycje deweloperskie.

Tereny sąsiadujące z portem lotniczym w Gdańsku z uwagi na doskonałą komunikację kolejową, lotniczą i drogową oraz dostępność gruntów inwestycyjnych to potencjalne lokalizacje mogące być w najbliższym czasie w zainteresowaniu deweloperów. Szczególnie, że działają tutaj skutecznie już od dawna park biurowy Allcon oraz BCB Business Park.

Trudno dziś określić jak długo będzie trwał boom firm poszukujących powierzchni biurowej, czy nasz region będzie nadal tak atrakcyjny. Jesteśmy czwartym rynkiem biurowym w Polsce nie wliczając Stolicy. Zanotowany spadek współczynnika pustostanów w naszym rejonie nie musi sygnalizować pewnego wyhamowania popytu. Na pewno deweloperzy staranniej spoglądają na zjawiska mające wpływ na popyt na rynku biurowym. Również firmy właścicielskie i zarządcy nieruchomości biurowych w Trójmieście bardzo starannie dobierają swoje wolne powierzchnie do oczekiwań najemców. Największymi grupami poszukującymi swego miejsca właśnie w Trójmieście jest sektor BSS, BPO/SSC czy IT. Te branże mocno rozwijają się widząc ogromny potencjał ulokowania swych usług na naszym rynku. Również, co jest bardzo ważnym atutem jest rynek pracy. Nasze uczelnie opuszczają wysokiej klasy specjaliści w ww. sektorach dając tym firmom możliwość ich zatrudnienia. Wystarczy wspomnieć, że na 23 uczelniach ulokowanych w naszym województwie studiuje około 90 tysięcy studentów obojga płci.

Nie należy zapominać również o wspaniałych walorach Trójmiejskiej Aglomeracji, które mają również znaczący wpływ na Trójmiejski Rynek Biurowy. Nadmorskie położenie z zawsze czystym powietrzem. Plaże, wspaniałe parki i miejsca relaksu. Dobra sieć handlowo – usługowa, komunikacja ZKM, PKM i PKP to sygnał dla mieszkańców i migrantów wewnętrznych jak i zewnętrznych oraz firm z zagranicy, że tu w Trójmiejskiej Aglomeracji warto żyć, warto pracować, warto inwestować.

                                                                                                                           Opracował: Andrzej Kozłowski