Aktualności

Serwis wiadomości.

administrator

OBWODNICA TRÓJMIEJSKA I JEJ WPŁYW NA ROZWÓJ AGLOMERACJI TRÓJMIEJSKIEJ.

Przyszłość Trójmiejskiej Metropolii zależy od szybkiej decyzji o budowie Obwodnicy Metropolitarnej.

Bez dobrego „kręgosłupa” komunikacyjnego dalszy dynamiczny rozwój Trójmiasta i okolic, szczególnie Gdyni i jej Portu jest poważnie zagrożony. Mam tu na myśli całą planowaną nowoczesną arterię połączeń drogowych tej prężnie rozwijającej się szerokiej aglomeracji pomorskiej. Decyzje dotyczą budowy obwodnicy Metropolitarnej, Trasy Kaszubskiej, obwodnicy Żukowskiej, OPATA, drogi Zielonej w Gdyni, drogi do Portu w Gdyni, rozbudowy mocno obciążonej już dziś Trójmiejskiej Obwodnicy (szczególnie w jej odcinku gdyńskim – zjazd na Port), wreszcie nowej trasy do Władysławowa.

Więcej

Przegląd rynku biurowego w Trójmieście.

administrator

RYNEK BIUROWY 2020 ROK

Można to nazwać trójmiejskim fenomenem. Nikt nie spodziewał się, że w takim tempie nowe powierzchnie biurowe będą wchłaniane przez najemców. Niemal wszystko, co pojawi się na Trójmiejskim rynku biurowym zostaje albo zarezerwowane lub wynajęte. Pierwsze półrocze z wynikiem 17 400 metrów kwadratowych na rynku podażowych równoważyło się z popytem na 16 300 metrów kwadratowych. Największe inwestycje to biurowiec Heweliusz z 10 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni biurowej, Garnizon, biurowiec Hiro 5 tysięcy metrów kwadratowych i w Gdańsku Kokoszkach biurowiec Office Park z powierzchnią 2, 4 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Do końca roku przewiduje się pozyskanie około 50 tysięcy metrów kwadratowych nowej powierzchni biurowej. Tym samym Trójmiasto utrzymuje trzecie miejsce po Krakowie i Wrocławiu. Oba pierwsze regiony szczycą się ponad milionowymi powierzchniami biurowymi. Trójmiasto zamyka się powierzchnią biurową około 800 tysięcy metrów kwadratowych. Kiedy pęknie ten spodziewany milion nikt nie potrafi powiedzieć. Jednak przy tak dużej chłonności może to być już 2021 rok.

Więcej

Przegląd rynku mieszkaniowego w Trójmieście.

administrator 18 marca 2020

Póki co nie można liczyć na przyhamowanie cen mieszkań w Trójmieście. Rynek popytowy na mieszkania szczególnie z przeznaczeniem pod wynajem jest ciągle na wysokich obrotach. Popyt na mieszkania o podwyższonym standardzie i na apartamenty śrubuje średnie ceny mieszkań. To dziś drugi po Warszawie najdroższy rynek mieszkaniowy w Polsce. Na duży popyt mieszkań ma wpływ dobra sytuacja gospodarcza w Aglomeracji Trójmiejskiej. Dynamicznie rozwijające się porty w Gdańsku i Gdyni, nowe inwestycje biurowe i magazynowe powodują duże zapotrzebowanie na mieszkania szczególnie pod wynajem. Migracja wewnętrzna i zewnętrzna powoduje, że dużo ludzi zamiast trzymać wolne środki inwestuje w zakup mieszkań pod wynajem. To nowe trendy rentierskie. Kupujemy mieszkanie, urządzamy i w dalszym etapie wynajmujemy. Takie mieszkanie zarabia na wzroście cen samego mieszkania oraz na wynajmie. Przykład: Klient w ubiegłym roku kupił i wyposażył mieszkanie 29 m2 za 300 tys. zł. Wynajmuje je za 1900 zł/m-c plus opłaty. Dziś to mieszkanie po roku zarobiło na wzroście jego ceny około 30 tys. złotych. Sumarycznie Klient zarobił wprost 30 tys. zł plus 12 x 1900 zł. Razem jego dochód brutto wyniósł 52 800 zł. Fakt, nie potrwa to długo. Ceny mieszkań zaczną się stabilizować a i ceny najmu mogą być mniej korzystne. Jednak według mojego doświadczenia może to potrwać jeszcze kilka lat zanim Trójmiejski rynek mieszkaniowy się nasyci. Dziś mieszkania szczególnie te jedno i dwupokojowe przeznaczone na wynajem (stanowią okol 17% wszystkich kupowanych mieszkań) sprzedają się na pniu i na pniu są wynajmowane. Mój rekord – w piątek przyjąłem kawalerkę do administrowania a już w poniedziałek, zaledwie w trzy dni wynająłem na dobrej stawce czynszowej.

Więcej

Przegląd rynku magazynowego w Trójmieście.

administrator

Plany rozwojowe Gdyńskiego Portu, a szczególnie powrót do marzeń inż. Kwiatkowskiego o budowie Portu Zewnętrznego. Decyzja Panattoni Europe o budowie 45 000 metrów kwadratowych powierzchni parkowej to dwie połączone z sobą wspaniałe informacje dla rozwoju Gdyni.

Dziś dowiadujemy się o rozpoczęciu przez Panattoni Europa pierwszego centrum dystrybucyjnego w okolicach Gdynia „Panattoni Park Tricity North”. Ta inwestycja powstanie w odległości 8 km od Bałtyckiego Terminala Kontenerowego (BCT-Gdynia), 10 km od Centrum Gdyni i Trójmiejskiej Obwodnicy. W tym miejscu powstanie 45 tys. metrów kwadratowych powierzchni parkowej spełniającej wymogi certyfikatu BREEAM. Rozpoczęcie budowy planowane jest na czerwiec 2019 roku. Natomiast pierwsi najemcy będą mogli wprowadzić się w trzecim kwartale 2019 roku.

Więcej

Ochrona danych osobowych wg RODO.

administrator 13 marca 2020

RODO – Informacje

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO„), niniejszym realizuję obowiązek informacyjny wynikający z artykułu 13 RODO. Treść obowiązku dostępna jest poniżej.

Więcej

Ogólnopolska baza miejscowych planów zagospodarowania.

administrator 12 marca 2020

Rośnie zdecydowanie zainteresowanie zakupem gruntów rolnych, później przeznaczanych pod zabudowę mieszkaniową. Potencjalni nabywcy chcąc migrować z miast szukają dogodnych lokalizacji w ich najbliższym sąsiedztwie. Z reguły ich zainteresowaniem cieszą się grunty rolne, które są zdecydowanie tańsze przy zakupie oraz później do czasu ich przekształcenia również tańsze w opłatach gruntowych. Zakup wybranej działki a w konsekwencji przystąpienie do budowy to dwa elementy decydujące o sukcesie zaplanowanej inwestycji. Przestrzegam wszystkich przed kierowaniem się tylko ceną i lokalizacja. By w przyszłości nie mieć problemów z jej przekształceniem na budowlaną koniecznym jest przeprowadzenie prawnej analizy działki, którą zamierzamy kupić.

Więcej

Property News z Trójmiasta

administrator

Popularny portal, wszechstronnie poruszający tematykę związaną z rynkiem nieruchomości, jak: centra handlowe, biura, magazyny, hotele, mieszkania, architektura, inwestycje, prawo i inne. Dzięki regionizacji znajdziesz w nim najnowsze informacje dotyczące naszej Aglomeracji Trójmiejskiej: ZOBACZ

Więcej