PRZEGLĄD RYNKU BIUROWEGO W TRÓJMIEŚCIE.

Przejdź do listy wpisów
Rynek biurowy w perspektywie 2020 roku.

Można to nazwać trójmiejskim fenomenem. Nikt nie spodziewał się, że w takim tempie nowe powierzchnie biurowe będą wchłaniane przez najemców. Niemal wszystko, co pojawi się na Trójmiejskim rynku biurowym zostaje albo zarezerwowane lub wynajęte. Pierwsze półrocze z wynikiem 17 400 metrów kwadratowych na rynku podażowych równoważyło się z popytem na 16 300 metrów kwadratowych. Największe inwestycje to biurowiec Heweliusz z 10 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni biurowej, Garnizon, biurowiec Hiro 5 tysięcy metrów kwadratowych i w Gdańsku Kokoszkach biurowiec Office Park z powierzchnią 2, 4 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Do końca roku przewiduje się pozyskanie około 50 tysięcy metrów kwadratowych nowej powierzchni biurowej. Tym samym Trójmiasto utrzymuje trzecie miejsce po Krakowie i Wrocławiu. Oba pierwsze regiony szczycą się ponad milionowymi powierzchniami biurowymi. Trójmiasto zamyka się powierzchnią biurową około 800 tysięcy metrów kwadratowych.  Kiedy pęknie ten spodziewany milion nikt nie potrafi powiedzieć. Jednak przy tak dużej chłonności może to być już 2021 rok.  (czytaj więcej....)


Aglomeracja Trójmiejska rynek biurowy 2019 rok.

Może jeszcze nie w roku 2019 ale zapewne w 2020 roku powierzchnia biurowa w Aglomeracji Trójmiejskiej sięgnie bajeczną do niedawna wartość 1 000 000 m2. To doskonała wiadomość dla naszego regionu wskazująca na rosnące zainteresowanie rynku komercyjnego i nie tylko. Największym zainteresowaniem najemców i placem budowy deweloperskiej jest oczywiście Gdańsk z ponad 70% udziałem w dostępnej powierzchni biurowej. Gdynia, mimo, że plasuje się na drugim miejscu to 20% udział w dostępnej powierzchni daleko odbiega od lidera Trójmiejskiej Aglomeracji. O Sopocie nie wspominam, bowiem to miasto ma charakter kurortu, a znajdujące się tam biura stanowią jedynie kilka procent udziału w całym „torcie”. (czytaj dalej...)


Rynek biurowy w Trójmieście na koniec 2017 roku i PERSPEKTYWY na rok 2018.

Ubiegły rok na Trójmiejskim rynku biurowym zamknął się przyrostem kilkudziesięciu tysięcy metrów kwadratowych. Łącznie w Trójmieście na koniec roku 2017 powierzchnia biurowa zbliżała się do magicznej wartości 700 000 m2. Warto tu wspomnieć dynamikę przyrostu sięgającą 40% w okresie ostatnich czterech lat. W związku z tym Trójmiasto w rankingu Polskich miast z największą liczbą nowoczesnej powierzchni biurowej lokuje się na czwarty miejscu tuż za Warszawą, Krakowem i Wrocławiem.
Najważniejszym zjawiskiem jest fakt, iż dotychczasowi najemcy powierzchni biurowej pozostają. Niektórzy z nich powiększają swą dotychczasową powierzchnię. Duży też ruch panuje wśród nowych najemców, którzy zdecydowali się na Trójmiasto.
Nie ma jeszcze ostatecznych danych za rok ubiegły, ale wiem, że oddane zostały m.in. w Alchemii budynek ARGON z powierzchnią biurową 36 000 metrów kwadratowych, Budynek B2 w BCB Business Park przy lotnisku im. Wałęsy z powierzchnią 9 250 metrów kwadratowych czy Tensor Z z powierzchnią 6 600 metrów kwadratowych.
W tym czasie podpisano wiele umów najmu. Kim są nowi najemcy?
(czytaj dalej...)

Stabilny rynek biurowy w Trójmieście 2017.

Ubiegły rok zamknął się wynikiem 634 000 m² nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmiejskiej Aglomeracji. Charakterystyczne jest jej rozmieszczenie na mapie trójmiasta. W Gdańsku rozlokowało się 72% tej powierzchni, w Gdyni 23% a w Sopocie 5%. Na dziś w budowie znajduje się znaczna powierzchnia biurowa, bo aż 151 000 m². Ta powierzchnia zostanie oddana do użytkowania jeszcze w tym 2017 roku. Gdzie nastąpią oddania tej powierzchni? Otóż w Gdańsku aż 90%, w Gdyni 10%. Tu też wartym zainteresowania jest lokalizacja tych inwestycji, 80% to duże kompleksy lub inaczej parki biurowe. Wymienię tu Olivia Business Center, Arkońska Business Park, Kompleks Alchemia, Allcon Park, Łużycka Office Park, BPH Office Park czy Opera Office. Sondażowy popyt na powierzchnię biurową na rok 2017 może uzyskać poziom około 80 tysięcy metrów kwadratowych. (czytaj dalej...