Aglomeracja Trójmiejska 2019 - rynek biurowy.

Aglomeracja Trójmiejska 2019 - tu powierzchnia biurowa sięgnie niebawem jednego miliona metrów kwadratowych.


Może jeszcze nie w roku 2019 ale zapewne w 2020 roku powierzchnia biurowa w Aglomeracji Trójmiejskiej sięgnie bajeczną do niedawna wartość 1 000 000 m2. To doskonała wiadomość dla naszego regionu wskazująca na rosnące zainteresowanie rynku komercyjnego i nie tylko. Największym zainteresowaniem najemców i placem budowy deweloperskiej jest oczywiście Gdańsk z ponad 70% udziałem w dostępnej powierzchni biurowej. Gdynia, mimo, że plasuje się na drugim miejscu to 20% udział w dostępnej powierzchni daleko odbiega od lidera Trójmiejskiej Aglomeracji. O Sopocie nie wspominam, bowiem to miasto ma charakter kurortu, a znajdujące się tam biura stanowią jedynie kilka procent udziału w całym „torcie”.

Najwięcej nowoczesnych biurowców skupiające około 40% całej powierzchni biurowej w Trójmieście lokuje się wzdłuż alei Grunwaldzkiej na pograniczu Wrzeszcza i Oliwy z super wieżowcem Olivia Star w kompleksie Olivia Business Centre. Tam też powstają kolejne inwestycje jak kończąca się budowa Olivia Seve z 30 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni biurowej. W kompleksie Alchemia po drugiej stronie niebawem zakończy się budowa ostatniego biurowca Neon z 35 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Nowym w tym biurowcu to 1, 5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni handlowo – usługowej. Tuż nieopodal Skanska rozpoczęła budowę dwóch czternasto kondygnacyjnych biurowców z łączną powierzchnią około 48 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej. W miejscu dawnego budynku Chemii przy alei Grunwaldzkiej we Wrzeszczu powstają nowe dwa biurowce Officyna z powierzchnią biurową około 11 tysięcy metrów kwadratowych. Na terenach Nowego Gdańska powstaną dwa czternasto kondygnacyjne budynki biurowe o 23 tysiącach metrów powierzchni każdy.

A co w sąsiedniej Gdyni? Największym skupiskiem biur w Gdyni jest ciąg przy ulicy Łużyckiej Łużycka Office Park, kompleks Tensor, Łużycka Plus w połączeniu z dwoma biurowcami Saniporu. W tym zagłębiu koncentruje się ponad 30% całej powierzchni biurowej. Jednak pomału rewitalizowane tereny w okolicach Nabrzeża Prezydenta zmienią swoje oblicze i ta okolica może stać się nowym centrum biznesowym Gdyni z nowoczesnymi biurowcami wzdłuż ulicy Waszyngtona.  Mam na myśli tu Firmę Vastint Poland realizującą już wielofunkcyjny kompleks Gdynia Waterfront.

Są też ciekawe tereny w centralnej części Gdańska ze starymi niewielkimi biurowcami. To te lokalizacje mogą stać się w niedalekiej przyszłości zainteresowaniem inwestorów na rozbudowę i modernizację istniejących zasobów biurowych oraz nowe inwestycje deweloperskie.

Tereny sąsiadujące z portem lotniczym w Gdańsku z uwagi na doskonałą komunikację kolejową, lotniczą i drogową oraz dostępność gruntów inwestycyjnych to potencjalne lokalizacje mogące być w najbliższym czasie w zainteresowaniu deweloperów. Szczególnie, że działają tutaj skutecznie już od dawna park biurowy Allcon oraz BCB Business Park.

Trudno dziś określić jak długo będzie trwał boom firm poszukujących powierzchni biurowej, czy nasz region będzie nadal tak atrakcyjny. Jesteśmy czwartym rynkiem biurowym w Polsce nie wliczając Stolicy. Zanotowany spadek współczynnika pustostanów w naszym rejonie nie musi sygnalizować pewnego wyhamowania popytu. Na pewno deweloperzy staranniej spoglądają na zjawiska mające wpływ na popyt na rynku biurowym. Również firmy właścicielskie i zarządcy nieruchomości biurowych w Trójmieście bardzo starannie dobierają swoje wolne powierzchnie do oczekiwań najemców. Największymi grupami poszukującymi swego miejsca właśnie w Trójmieście jest sektor BSS, BPO/SSC czy IT. Te branże mocno rozwijają się widząc ogromny potencjał ulokowania swych usług na naszym rynku. Również, co jest bardzo ważnym atutem jest rynek pracy. Nasze uczelnie opuszczają wysokiej klasy specjaliści w ww. sektorach dając tym firmom możliwość ich zatrudnienia. Wystarczy wspomnieć, że na 23 uczelniach ulokowanych w naszym województwie studiuje około 90 tysięcy studentów obojga płci.

Nie należy zapominać również o wspaniałych walorach Trójmiejskiej Aglomeracji, które mają również znaczący wpływ na Trójmiejski Rynek Biurowy. Nadmorskie położenie z zawsze czystym powietrzem. Plaże, wspaniałe parki i miejsca relaksu. Dobra sieć handlowo – usługowa, komunikacja ZKM, PKM i PKP to sygnał dla mieszkańców i migrantów wewnętrznych jak i zewnętrznych oraz firm z zagranicy, że tu w Trójmiejskiej Aglomeracji warto żyć, warto pracować, warto inwestować.


                                                                                                                                    Opracował: Andrzej Kozłowski Doradca Rynku Nieruchomości Komercyjnych